Skip to main content

זכרון יעקב – הפנינה על ההר

נדל"ן בזיכרון יעקב – הפנינה שעל ההר
זיכרון יעקב אשר נולדה מתוך חזון ציוני מובהק, הפכה בשנים האחרונות לפנינת נדל"ן המקפלת בתוכה סיפורים בעלי ניחוח היסטורי קסום המאפשרים לטעום מן הישן ולהכיר את החדש. הסיפור הישן של זיכרון יעקב מכיל גם קהילה אנושית מדהימה המתגוררת ברובה בבתים צמודי קרקע הבנויים מאבן וממוקמים בסמטאות ציוריות צרות המזכירות את הפרברים באירופה.
לא בכדי מכנים אותה הפנינה שעל ההר, זאת שעדיין לא אמרה את המילה האחרונה בבנייה חדשה ושכונות המקבלות באהבה זוגות צעירים, המחפשים להתרפק על ההיסטוריה הציונית, ובאותה נשימה לגור בפרויקטים מודרניים. בין הבתים הישנים במושבה ניתן לראות גם קצת בתים פרטיים מודרניים שהתגנבו לשכונה ובנויים בסגנון אדריכלי מוקפד, כחלק מהנוף הציורי של המקום. בין לבין תמצאו במושבה בתי קפה ציוריים, בהם מתאספים התושבים הוותיקים ומשוחחים על דא והא.
מושבה מתפתחת עם תדמית שלווה
זיכרון יעקב נוסדה בשנת 1882 בחלקו הדרומי של רכס הכרמל ונכון לשנת 2017 מתגוררים בה 22,984 תושבים. פיתוח הנדל"ן בזיכרון יעקב תפס בשנים האחרונות תאוצה, מה שגרם לבני דור ההמשך להמשיך להתגורר במושבה ואף למשוך אליה תושבים חדשים. לאורך השנים שמרה זיכרון יעקב על תדמית שלווה, בשנים האחרונות עברה שינוי מהותי מבחינת פיתוח שכונות חדשות ובנייה חדשה בשכונות הוותיקות.
השכונות הבולטות והמתפתחות בעיר הציורית
שכונת נווה רמז היא אחת מהן. היא נבנתה בשנות ה-50, אוכלסה בעולים חדשים, כוללת ברובה בתים דו-משפחתיים ונושקת לנווה ברון היוקרתית. השכונה קיבלה תדמית חדשה בשל התפתחותה אשר כוללת בניית קוטג'ים חדשים אשר מאכלסים זוגות צעירים. אין ספק שהשכונה הוותיקה והקטנה הנמצאת בכניסה לזיכרון מבנימינה, שומרת על צביון של פעם, אך עם טוויסט חדשני.
אחותה הזהה של שכונת נווה רמז היא נווה שרת, שיכון דרומי הנמצא בהתפתחות מסחררת. בתחילת שנת 2016  פרויקט שדרוג שכונת נווה שרת יצא לדרך, והמועצה המקומית השקיעה בו כחצי מיליון שקלים. שיפור פני הרחובות והכבישים בשכונה יצרו לשכונה תדמית צעירה שהובילה לנהירת צעירים ולגידול קצב הבנייה. בימים אלה החלו עבודות התשתית לפרויקט "פארק היין" השאפתני של רשות מקרקעי ישראל בסמוך לשכונה. אין ספק שבתום הבנייה נווה שרת תהפוך ליעד נחשק, כך שזה הזמן לרכוש בה נדל"ן.
חלומות זיכרון היא שכונה חדשה שנבנתה ע"י בינוי ושיכון הנחשבת למבוקשת מאוד ומונה כ-800 יחידות דיור בבניינים מדורגים עם נוף קסום. השכונה בנויה סביב פארק ירוק, מרכז מסחרי, בתי ספר וגנים וסמוכה לכביש 6 ולתחנת הרכבת. הלוקיישן לצד האווירה הנינוחה, הופכת אותה לאחת השכונות הנחשקות בקרב משפחות צעירות.
שכונת המושבה בזיכרון יעקב מוכרת בעיקר בזכות המדרחוב המפורסם והתיירותי. במושבה בתים צמודי קרקע שנועדו לשימור, מיקומים היסטוריים מתוירים ואווירה קסומה של מדרחוב שוקק חיים ופעילות. האוכלוסייה בשכונת המושבה מגוונת מאוד והיא משלבת בין חבריה האיכרים הוותיקים למשפחות צעירות חדשות. הבנייה במושבה מאופיינת ברובה בבנייה צמודת קרקע, וילות וקוטג'ים, אך ישנו גם מספר מצומצם של בנייני קומות נמוכים.
שכונת השמורה משתרעת כרצועה צרה במורדות המערביים של המושבה, בשטח הגובל גדל חורש טבעי של אלון מצוי, חרוב מצוי ואלת המסטיק, ובקרחות היער יש מגוון גיאופיטים – בין היתר, מרבדי פריחה של נרקיס מצוי וסתוונית היורההשכונה נהנית מממרכז מסחרי פעיל בעל מגוון שימושים החל מפעילויות ספורט, מרכז קניות, בתי קפה ומועדונים הפתוחים עד לשעות הקטנות של הלילה.
השכונה מאופיינת בביקוש גבוהה של זוגות צעירים ומשפחות בתחילת דרכן שנהנות מנוחות ייחודית ובלעדית המאפיינת את השכונה.
שכונת "וילות בחורש" בזכרון יעקב מציעה איכות חיים של פרבר אמריקאי מודרני, בקרבת מרכז המושבה, השכונה גובלת במושבה הוותיקה לא במקרה, היא מבוקשת מאד בקרב משדרגי הדיור ובניהם לא מעט תושבים חוזרים מארה"ב.
הבתים מאופיינים בפשטות ישראלית מודרנית במובן הטוב של הביטוי, צפיפות הבניה בשכונה נמוכה יחסית. שטח המגרשים כ-500-600 מ"ר, והם מיועדים בתכנית בנין עיר לבניית יחידת דיור אחת, קרי "וילות".
מחירי צמודי הקרקע בשכונה דומים למושבה ואף הם יקרים ביחס לשאר השכונות.
שכונת גבעת עדן משתרעת על שטח של כ-860 דונם, עד 1948, הייתה גבעת עדן חלק משטחי המרעה של הכפר הסמוך פארדיס. מקור השם גבעת עדן הוא בשמה הקודם "גבעת פארדיס" (גן עדן). עם הקמת המדינה הופקעו שטחים אלה כדי ליצור גבול טבעי בין היישוב היהודי בזכרון יעקב ליישוב הערבי.
השכונה מאופיינת ברובה בבתים צמודי קרקע על מגרשים בגודל 400-1,000 מ"ר, כאשר שטח המגרש הנפוץ ביותר הוא חצי דונם, לאורך השנים נבנו גם פרויקטים מדורגים, כמו פרוייקט "טוסקנה". הפרויקטים נבנו על מדרון ההר וחלקם כוללים מבנים בני שבע קומות ובהם דירות ודופלקסים.
בשכונה בית ספר יסודי, שלושה גני טרום חובה, בית כנסת ופארק נהדר הכולל מגרשי כדורסל, טניס שדה, שבילי הליכה, מתקני משחק לילדים ופינות ישיבה.

(יולי 2019)ריסייט בניית אתרים בוורדפרסהאתר פותח ועוצב ע"י ריסייט, בניית אתרים בוורדפרס
דילוג לתוכן